2012. április 9., hétfő

Tojásfestés Hagymahéjjal

Húsvét hétfőről lévén szó, szükségem volt néhány hímestojásra... kitudja, hátha erre téved egy-két fess locsolkodó... :) Tojásfestékem nem volt, úgyhogy abból dolgoztam, amit találtam, az pedig egy zsírkréta és néhány vöröshagyma volt. A hagymahéjjal történő tojglifestést már úgyis régóta ki szerettem volna próbálni. Igazából nem fektettem túl nagy gondot a minták felrajzolására, mivel ez csak egy kísérletnek indult, nem is voltam biztos benne, hogy működni fog a hagymahéj-zsírkréta kombináció... Az egyik tojásra egyébként Albert kutyám képmása került... csak meg ne lássa szegénykém, mert biztos megharagudna rám... :) Szóval ráfirkáltam néhány népi motívum imitációját, na meg persze Albert kutyust és bedobtam a hagymahéjjal teli lábasba főni. Ez után kicsit el is szundítottam, de körülbelül 10 perc múlva azért már elég kíváncsi lettem, tényleg befogja-e a héj a tojásokat, illetve a minták nem mennek-e tönkre... úgyhogy kiemeltem a vöröses léből egy tojást és amit láttam az nagyon tetszett! Olyan szép hímes tojások készültek ilyen egyszerűen, mint amiket csak a szentendrei skanzenben láttam utoljára :)



Hozzávalók 4-8 db hímes tojáshoz:

Annyi tojás amennyit szeretnénk
6 db vöröshagyma külső, száraz héja (ha több tojással dolgozunk, akkor a héj mennyiségét is növeljük)
1 l víz
zsírkréta
Egy darabka szalonna bőrke

1.) Először a tojásokat kell megmosni, majd teljesen szárazra törölgetni.
2.) Most fogjunk egy zsírkrétát és rajzoljunk rá tetszőleges motívumokat. Én kétszer is átmentem krétával minden vonalon, biztos ami biztos...
3.) Tegyük a hagymahéjakat egy lábasba, arra a tojásokat és öntsük fel annyi vízzel, amennyi pont ellepi őket.
4.) Főzzük 10 percig, majd zárjuk le a tüzet a tojglik alatt, de még néhány percig a vízben hagyhatjuk őket. Minél tovább hagyjuk, annál sötétebb színt kapnak.
5.) Egy kanállal emeljük ki őket óvatosan egy papírtörlőre, hagyjuk őket megszáradni.
6.) Végül fogjunk egy darabka szalonna bőrkét, és dörzsöljük végig vele az összes tojást, ettől lesz csak igazán szép, fényes.

Jó szórakozást!


2012. április 6., péntek

Kecskesajtos tavaszi krém retekkel és újhagymával

Krémes görög joghurt, kecskesajt, zsenge retek és újhagyma, friss menta, egy falat házilag sütött pitakenyéren... Azt hiszem nem kell bizonygatnom, hogy milyen jó is... :)





Hozzávalók:

15 dkg kecskesajt
2 dl natúr görög joghurt
1 csokor friss mentalevél
4 db közepes retek
2 szál újhagyma
frissen őrölt feketebors


1.) Morzsoljuk egy tálba a kecskesajtot.
2.) A megtisztított retket és az újhagymát aprítsuk finomra, a mentával együtt, majd adjuk ezeket is a sajthoz.
3.) Lágyítsuk a natúr joghurttal, őröljünk bele egy kis feketeborsot.
4.) Jól keverjük össze, frissiben fogyasszuk, házilag sült Oregánós pitakenyérrel.

Jó étvágyat!

Oregánós pitakenyér



Hozzávalók 4 darabhoz:

250 g búza finomliszt
1 dl tej
1 dl víz
1/4 csomag élesztő
1 TK só
2 TK szárított oregánó
1 EK cukor
2 EK olaj




1.) Futtassuk fel az élesztőt a langyos víz-, és tej keverékében, amiben a cukrot is elkeverjük.
2.) Szitáljuk a lisztet egy mély tálba, keverjük el benne a sót, az oregánót, majd alakítsunk ki a közepében egy mélyedést.
3.) Ebbe öntsük a mostanra már felfutott élesztős folyadékot, adjunk hozzá 1 evőkanál olajat, majd gyúrjuk, dagasszuk hosszasan (legalább 5 percig). Ha ragad, akkor pici liszttel meghinthetjük.
4.) Takarjuk le egy darabka fóliával, konyharuhával, majd tegyük egy meleg helyre (mondjuk egy napfényes ablakba), hagyjuk kelni kb. 1-1,5 órára.
5.) Ez után osszuk el 4 egyenlő részre, formázzunk belőlük gombócokat, amiket aztán lisztezett nyújtódeszkára helyezve pihentessük 20 percet, úgy, hogy egy nedves konyharuhával letakarjuk őket.
6.) Melegítsük elő a sütőt, a legmagasabb hőfokra (250-260 fok).
7.) Kenjünk meg olajjal egy tepsit. Nyújtsuk meg a pitákat, amiket aztán a tepsire helyezünk. Pihentessük őket ismét néhány percig.
8.) Süssük meg a pita kenyereket, kb. 10 perc alatt, amíg egy kis színt nem kapnak. Félidőnél fordítsuk meg őket!
9.) Lehetőleg még melegen fogyasszuk.

Jó étvágyat!

2012. április 5., csütörtök

Füstölt Lazacos-Tormahabos Fánkocskák


Ezeket a különleges fánkocskákat tavaly Húsvétkor készítettem, most pedig megosztom készítésének fortélyait Veletek is, mivel olyan nagy sikert aratott! Szerintem nagyon jó alternatívája lehet bármilyen vendégváró falatkának, vagy szokványos előételnek, a tormahabtól pedig egy igazi, Húsvétra született finomsággá válik!



Hozzávalók (kb. 30 db-hoz):

A tésztához:
20 dkg margarin
20 dkg liszt
5 db tojás
2 dl víz
csipet só, 1 csipet cukor

A tormahabhoz:
1/2 doboz Meggle cukrászhab
5-6 EK erős, ecetes reszelt torma
1 csipet só

+ 20 dkg füstölt lazac (én azt az olajban eltett, alaszkai füstöl lazacot szoktam venni, kicsit sósabb, színe vörösesebb, ennek az ára is kedvezőbb)
Egy kisebb csokor kapor

1.) Először a fánkokat készítsük el; Ehhez először a vajat olvasszuk meg a vízzel egy lábasban. Ha forr már, vegyük le a tűzről, adjuk hozzá a csipet sót, cukrot, a lisztet, majd keverjük simára. Egy lágy, sima gombóccá kell összeállnia. Ez után EGYENKÉNT keverjük el benne a tojásokat, mindig csak akkor adjuk hozzá a következőt, amikor az előző már teljesen elkeveredett. Olyan (kicsit ragacsos) masszát kell kapjunk, ami semmi képpen sem híg, ha kirakunk belőle egy kupacot, az nem folyik szét, van állékonysága.
2.) Szükségünk lesz most egy habzsákra, amibe beletöltjük a masszát. Sütőpapírt borítunk egy nagyobb tepsibe, amire egymástól legalább 5-6 centiméteres távolságra nyomjunk diónyi halmokat. Ne formázzuk csúcsosra őket, mert majd amikor a kisült fánkokat kettévágjuk, ugyan akkoráknak, és ugyan olyannak kell lennie a két résznek. Ha esetleg valakinek nincs habzsákja, az egy evőkanállal adagolhatja a masszát.
3.) A sütő aljába tegyünk egy vízzel teli tálat (nyilván olyat, ami bírja a hőt). 230 fokra előmelegített sütőbe toljuk a fánkocskákkal teli tepsit, 5 percig sütjük őket, majd mérsékeljük a hőfokot 200 fokra. Most további 15 perc sütés következik, majd kivesszük a vizes tálat a sütő aljából, de a fánkokat bent hagyjuk még további 5 percre.
Erre a procedúrára azért van szükség, hogy a fánkok szépen átsüljenek, kívülről pedig finom ropogósak legyenek, a közepük kissé üreges, a vízre pedig azért van szükség, hogy a gőzben ne tudjanak kiszáradni. Így sülnek tökéletesre :)
4.) Kivesszük a sütőből, és félre rakjuk őket hűlni, amíg is elkészítjük a tormahabot;
Ehhez a cukrász alapot kemény habbá verjük, majd elkeverjük benne a tormát és a csipet sót, majd tegyük hűtőszekrénybe.
5.) A mostanra már kihűltek a fánkocskáink is, úgyhogy mindet vágjuk ketté.
6.) Mossuk el  a habzsákot, mert ezúttal a tormahabot fogjuk vele adagolni. Minden megfelezett fánkba nyomjunk belőle.
7.) Csepegtessük le az olajat a lazacról, majd tépkedjük falatnyi darabkákra, és minden tormahab kupac tetejére helyezzünk belőle.
8.) Kaporra díszítsük, citrommal kínáljuk.

Jó étvágyat!