2012. május 14., hétfő

Tökfasírt Kapros Házi Majonézzel

Tökfasírt, sokan kicsit ódzkodnak tőle (mint általában minden tökös ételtől), de el kell áruljam, teljesen alaptalanul. Még az is szeretni szokta, aki egyáltalán nem nagy zöldség rajongó, sőt, Anyukám utálja a tökfőzeléket, de ezt viszont még Ő is szereti. Az elkészítési módja, és nagyjából a hozzávalók aránya is megegyezik a hagyományos fasírtjáéval, de mondanom se kell, annak egy sokkal egészségesebb kiadása. Én minden évben már alig várom, hogy megjelenjenek az első zsenge tököcskék a zöldségesek polcain, és amint kapható, én már készítem is. Az egyik kedvenc ételem! Tudom, hogy mindenre ezt mondom, de ez most tényleg :)
A házi majonézről pedig csak annyit, hogy aki nem evett ilyet, az kijelentheti, hogy soha nem találkozott még igazi majonézzel. Egyik bolti változat még csak nem is hasonlít a saját magunk állttal készítetthez, ami eleve gyönyörű pasztelsárga (a benne lévő tojássárgájának köszönhetően, nem is értem a tubusos majonéz mitől lesz teljesen fehér...), az állaga selymes, krémes, az ízében pedig határozottan kiérződnek az alapanyagok, amikből készítettük. Egész más, az ízesítését szabályozhatjuk, és ami a legfontosabb, nem tartalmazza azokat a mesterséges ízfokozókat, és stabilizáló szereket, amiket a tubusos majonézek igen... és még egy jó hír; elkészíteni sem nehéz! :)



Hozzávalók kb. 20 db fasírthoz:

2 db zsenge tök (kb. 1 kg a kettő)
4 szikkadt zsemle
1 nagy bögre zsemlemorzsa
2 egész tojás
1 csokor kapor, finomra aprítva
3 gerezd fokhagyma
Vegeta, őrölt bors
étolaj a sütéshez

Kapros házimajonéz:

2 db FRISS(!) tojássárgája
legalább 2 dl növényi olaj: én szőlőmag olajat szoktam hozzá használni, de jó még bármilyen SEMLEGES ÍZŰ olaj, pl. napraforgó és repce is, ha csak olivaolajjal készítjük, akkor keserű lesz!
1-2 TK olivaolaj (csak ízesítésnek)
1 csipet só
1 csipet fehérbors
1 TK porcukor
1 TK citromlé
1 TK mustár
1 kisebb csokor kapor (finomra aprítva)


1.) A tököket megmossuk, meghámozni nem szükséges, mert ilyenkor még a héja is zsenge. A szárát levágjuk, majd hosszában kettévágjuk őket, a magos belső részüket egy kanállal kikaparjuk. Az így megmaradt tökhúst egy almareszelővel lereszeljük. Besózzuk, majd félretesszük állni néhány percre, hogy levet eresszen.
2.) Addig a szikkadt zsemléket egy tálba tesszük, és vizet öntünk rájuk.
3.) A reszelt tök mostanra már jó sok levet eresztett, amire nincs szükségünk, úgyhogy nyomkodjuk ki, úgy, mint amikor uborkasalátát készítünk. Járjunk el hasonlóan a beáztatott zsemlékkel is!
4.) A reszelt, kinyomkodott tökhúst, és a szintén kinyomkodott zsemléket tegyük egy mély tálba, majd üssük rá a tojásokat, reszeljük bele a fokhagymát, ízesítsük sóval, borssal, kaporral, egy kis Vegeta sem árthat neki, majd a kezünkkel jó alaposan dolgozzuk össze a hozzávalókat. Akkor jó, ha nem ragad, és tudunk belőle gombócot formálni. Ha esetleg túl lágyra sikerült a masszánk, akkor adjunk hozzá zsemlemorzsát.
5.) Közepes, inkább pici gombócokat formázzunk, majd kissé lapítsuk ki őket. Forgassuk meg zsemlemorzsában, majd süssük meg forró, bő olajban, mintha csak hagyományos húsos fasírtot sütnénk. Mindkét oldalát szép aranybarnára. Ha megsültek, helyezzük őket papírtörlőre, hogy az olajat felitassuk.


Készítsük el hozzá a házi majonézt:






















1.) A két elválasztott tojássárgáját üssük egy tálba. Adjuk hozzá a sót, borsot, cukrot, mustárt, és a citromlét. Egy kézi habverővel is készíthetjük, de mondjuk nyilván egyszerűbb a dolgunk, ha robotgéppel dolgozunk.
2.) Kezdjük el az olajat a tojássárgájához vékonyan CSURGATNI, vagy CSEPEGTETNI. Ezt a műveletet komolyan kell venni, mert ha túl türelmetlenek vagyunk, és egyszerre túl sokat öntünk az olajból, akkor vagy nem is, vagy csak nagyon nehezen fog összeállni. Ha azonban nem kapkodunk, és egyszerre mindig csak egy pici olajat adunk a tojáshoz, akkor rövidesen azt vesszük észre, hogy az egész elkezd egy nagyon sűrű, krémes állagot felvenni. Ilyenkor már jó sok olajat fel tud venni, de 2 sárgájához 2 dl, maximum 3 dl olaj szükséges, a kellő sűrűség eléréséhez.

Néhány tipp, ha valami mégsem a terveink szerint történik:
-ha túl nehéz, olajos: akkor még egy kis citromlé!
-ha túl savanykás: akkor még cukor!
-ha íztelen: akkor még só, bors és mustár!
-ha nem akar összeállni: rakjuk be a hűtőbe 5 percre, majd keverjük erőteljesen át. Ha ekkor sem akar összeállni, akkor valami nagy baj van, és kezdjünk egy újat...de ez azért szerencsére nem szokott előfordulni.

3.) Most már gyakorlatilag kész van a friss házi majonézünk, de ehhez a recepthez sokkal jobban illik, hogy ha egy kis kaporral is megbolondítjuk, úgyhogy adjuk hozzá ezt is.

Hűtőben néhány napig tartható el.

Jó étvágyat!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése