Az ízesítést, illetve dekorálást illetően nem akartam egy az egyben lekoppintani a bolti verziókat, valami egyedit volt szándékomban alkotni. Ehhez vettem ét-, tej-, és fehér csokit, majd mindenféle aszaltgyümölcsöt, csonthéjasokat, cukorkákat, és elkezdtem őket összepárosítani, abban a reményben, hogy megtalálom a legtökéletesebb ízkombinációkat. Volt néhány biztos befutó, mint az étcsoki-kandírozott narancs, de azért ért némi meglepetés is, mint például amikor kiderült, hogy a fehércsoki milyen csodás ízharmóniát alkot a kissé savanykás aszalt maracujával és így tovább... az alkotásnak csak a képzeletünk szabhat határt!
Hozzávalók 1 tábla csokihoz és kb. 20 db bonbonhoz, vagy 2-3 kisebb táblához:
300 g csokoládé (én Bocit és Milkát használtam)
kb.10 dkg aszalt gyümölcs
A felszerelés amire szükségünk lesz:
egy kisebb lábas, bele passzoló jénai tál vagy egy rozsdamentes acéltál
egy kisebb négyszögletű műanyag ételes
mignon papír (IKEA-ban beszerezhető)
celofán és szalag a csomagoláshoz
gránitlap (eredetileg, de jó egy bármilyen más sík felület, ami képes a hőt megtartani)
Nem írom le egyenként az összes kombináció készítési módját, mivel a lényeg mindnél ugyan az, a csokoládé megfelelő olvasztása, majd visszahűtése. Az egyetlen különbség talán a csokoládéfajták olvadásánál jelentkezik. Olvadt állapotban a tejcsokival a legkönnyebb dolgozni, az étcsoki magas kakaótartalmának köszönhetően folyósabb, míg a fehércsoki ragacsosabb, kicsit nehezebben adagolható. Az alapszabály hogy soha sem olvasztunk csokoládét közvetlenül a lángon, szigorúan mindig csak gőz fölött.
1.) Először kevés vizet öntünk egy kisebb lábasba, majd a peremére felfektetünk egy pont beleillő hőálló tálat. Fontos, hogy a tál ne érjen bele a vízbe, ha kell, kicsit öntsünk le belőle. 2.) Forraljuk fel a vizet, vegyük a tüzet takarékra, hogy csak gyöngyözzön a víz, majd tördeljük bele a tálba a csokit, és már csak várakoznunk kell hogy az szépen felolvadjon. 3.) Amikor már folyós, zárjuk el alatta a lángot.
3.) Keverjük meg, hogy szép selymesen homogén olvadt csokit kapjunk, majd öntsuk a még folyós csokoládét egy hideg felületre (gránitlap, esetleg egy üvegjénai, vagy tapsi, amit előzőleg lehűtöttünk)
Egy lapáttal vagy spatula segítségével kezdjük el ide-oda terelgetni az egyre kevésbé folyós csokit, majd amikorra már eléggé visszahűlt, de még mindig FOLYÓS, kezdjük el adagolni.
Erre azért van szükség, hogy a csokit minél hamarabb visszahűtsük, így megakadályozhatjuk a későbbi kikristályosodását, amire azért -főleg az étcsoki- elég hajlamos.
4.) A bonbonos papírba legkönnyebben kiskanállal tudjuk a csokit beleszedni, de ne a papír pereméig, hogy majd ha beleállítjuk a gyümölcsöt, a csoki ne folyjon ki. A táblás csokikhoz forma gyanánt ételeseket fogunk használni. Ezekbe egyszerűen csak belecsurgatjuk a csokoládét, annyit, hogy fél cm vastag táblákat kapjunk. Néhányszor finoman ütögessük a konyhapulthoz, hogy egyenletes vastagságú legyen mindenhol és hogy az esetlegesen keletkezett légbuborékok távozni tudjanak.
5.) Innentől kezdve már csak rajtunk múlik a folytatás, hogy mit szeretnénk beletenni, gyümölcsöt, cukorkát, mandulát, csak a fantáziánk szabhat határt. Nálam az alábbi kombinációk lettek a favoritok:
Fehércsoki-Tutti Frutti (aszalt papaya, -maracuja, -eper és színes cukorkák)
Fehércsoki-Eperrel és Mandulával
Tejcsokoládé-Banánnal és Kókusszal
Tejcsokoládé-Vörösáfonyával és Mézes Mogyoróval
Étcsokoládé-Kandírozott Naranccsal és Mézes Mogyoróval
Étcsokoládé-Feketecseresznyével
Étcsokoládé-Trópusi Gyümölcsökkel (aszalt papaya, -maracuja, -banán és színes cukorkák)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése